Zabezpieczenie mebli łazienkowych przed wilgocią

Żadne pomieszczenie w naszym mieszkaniu nie jest aż tak nieprzyjemne dla naszych mebli, jak łazienka.
Warunki panujące w niej (wysoka temperatura, para wodna, wilgoć, środki do czyszczenia) są niesprzyjające naszym meblom, dlatego warto dodatkowo je zabezpieczyć. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić dlatego warto przeczytać o tym tutaj. Damy Wam kilka porad jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią.
Przede wszystkim w łazience nie powinno być miliona szafek, półek, a jeśli już chcemy więcej miejsca, zróbmy półki z kafelek.
Wybierając meble, pytajmy doradców w sklepie, jakie i czy na przykład te, które nam się podobają posłużą nam w łazience przez wiele lat.


Szafki powinny być zaimpregnowane i wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Szafki, które są dostępne są zrobione z drewna, kamienia, metalu, płyt MDF – te ostatnie są odporne na wilgoć, sprawdzą się w łazience.
Jeśli jednak chcemy, aby nasze szafki były chronione przed wilgocią bardzo długo, powinniśmy wybrać meble robione z drzew egzotycznych.
Jeśli nie znajdziemy dla siebie nic co nam odpowiada w sklepach meblowych możemy udać się do stolarza, który zrobi meble na wymiar i takie, jakie chcemy – wiadomo wychodzi to trochę drożej niż pójście do sklepu i kupienie gotowego.


Możemy dodatkowo dostarczyć mu sami materiały więc mamy pewność ich wytrzymania, stolarz wielokrotnie powinien zaimpregnować mebel.
Możemy również udać się do specjalisty, który zaimpregnuje nam nasz materiał. Wykonuje się wtedy zabieg wysokociśnieniowy oraz kąpiel gorąco zimna. Dzięki tym metodom ilość impregnatu, która wchłonie się w drewno jest znacznie większa – a więc nasz mebel będzie bardziej wytrzymały i odporny na wilgoć.


Jeśli nasze stare szafki są w dobrym stanie i nie chcemy się ich pozbywać bądź nie mamy teraz gotówki na nowe meble – możemy sami pomóc im nabrać trwałości. Mimo iż może są już przygotowane przez producenta, przez kilka lat użytku mogły zostać pozbawione odporności na różne czynniki. Dlatego warto je przede wszystkim polakierować.


Polecany jest do tego lakier akrylowy. Nanosimy warstwę lakieru na drewno, a gdy wyschnie szlifujemy je papierem ściernym. Powtarzamy tą czynność aż uzyskamy odpowiednią powierzchnię.
Dodatkowymi sposobami na ochronę naszych mebli łazienkowych są różnego rodzaju woski i oleje. Najczęściej nanosi się 3 warstwy.
Gdy zdecydujemy się na samodzielne impregnowanie mebli musimy wiedzieć, że nie jest to prosta praca i wymaga od nas odrobiny zdolności. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich sił – najlepiej udać się do specjalisty.

Redakcja look-design.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.