Jak wybrać kosiarkę ogrodową?

Każdy, kto posiada przydomowy ogród, a zwłaszcza działkę przynajmniej raz na jakiś czas zmuszony jest do zadbania o swój trawnik. W większości przypadków zwykła podkaszarka nie będzie wystarczająca i konieczny stanie się zakup kosiarki ogrodowej. Pomimo że ceny popularnych modeli czynią je powszechnie dostępnymi, warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór właściwego urządzenia do ogrodu. Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Z napędem czy bez? Z jakim silnikiem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?
Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli
Kosiarka spalinowa – jaki silnik?
Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?
Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?

Kosiarka ogrodowa wydaje się urządzeniem dość prostym. Silnik, nóż tnący, cztery kółka. To pierwsze skojarzenie. Kiedy jednak zagłębimy się w temat, pozornie prosty wybór nie jest już oczywisty. I choć co do zasady kosiarka ma pomóc nam w utrzymaniu trawnika w odpowiednim stanie, istnieje kilka parametrów, które różnią poszczególne modele. Przede wszystkim jest to moc silnika kosiarki, szerokość koszenia, na co wpływ mają noże do kosiarki oraz to czy posiada ona tzw. napęd.
Do kwestii, na które również należy zwrócić uwagę należy, poziom regulacji rączki kosiarki. Dzięki temu praca w ogrodzie będzie wygodniejsza. Koła kosiarki to kolejny istotny element. Duże, solidne, nawet jeśli zwiększą wagę urządzenia, ułatwią manewrowanie i sprawią, że kosiarka będzie toczyć się swobodnie, zwłaszcza jeśli nie posiada napędu. Kupując kosiarkę pytajmy również o dodatkowe wyposażenie, które może stanowić o jej przewadze na tle konkurencji. Dwa najczęściej spotykane elementy dodatkowe to ostrze do rozdrabniania ściętej trawy, które zmienia ją w miękki, naturalny nawóz, oraz kosz na odpady, do którego wpada to, co skosimy.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

Planując zakup kosiarki, warto rozważyć wersję elektryczną. Czym różni się ona od klasycznej spalinowej i kiedy może ją w pełni zastąpić? Warto w tym miejscu zadać sobie dwa pytania. Jak duży mam ogród i jak często go koszę? Przyjmuje się, że ogród ok. 300-500 mkw to ogród mały. Im większy, tym lepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa, zwłaszcza jeśli chcemy kosić często. Chcąc utrzymać naszą trawę na stałej wysokości przez cały sezon, dobrze jest zaopatrzyć się od razu w dodatkowy nóż do kosiarki. Dla ułatwienia wyboru poniżej zamieszczamy krótki przegląd zalet i wad oby typów kosiarek.

Kosiarka spalinowa zalety i wady

Zalety:
– mobilność (brak ograniczeń spowodowanych długością kabla),
– własne zasilanie (paliwem),
– większa moc ułatwiająca np. koszenie krzewów.

Wady:
– spora masa własna,
– głośna, jeśli mamy wokół sąsiadów i lubimy często kosić, może być to kłopotliwe,
– droższa w eksploatacji (wymaga paliwa),
– droższa w zakupie,
– wymaga okresowej konserwacji,
– zatruwa środowisko (spaliny).

Kosiarka elektryczna zalety i wady:

Zalety:
– lekka,
– cicha,
– tańsza w zakupie,
– tańsza w utrzymaniu (brak paliwa i serwisu),
– nie wytwarza spalin.

Wady:
– ograniczenie mobilności za sprawą kabla. Trzeba stale uważać, aby go nie przeciąć.
– mniejsza moc silnika, która może odbić się na komforcie koszenia zwłaszcza wyższych traw, krzewów i pracy na nierównościach.

Na rynku dostępne są kosiarki elektryczne z akumulatorem, który eliminuje problem mobilności ograniczonej długością kabla. Taki model jest jednak droższy o kilkaset złotych wobec tradycyjnego.

Reasumując, kosiarka elektryczna świetnie sprawdzi się w niewielkim ogródku lub działce do 500 mkw najlepiej o równym ukształtowaniu terenu.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Silnik, czyli serce naszej kosiarki stanowi w dużej mierze o wygodzie i komforcie użytkowania. Odpowiednia moc ma również przełożenie na długość zastosowanego noża. Zbyt niska moc silnika może doprowadzić do zapychania się kosiarki, a tego wolimy z pewnością uniknąć. Optymalnym rozwiązaniem jest silnik o mocy od 4 do 6 KM. Pamiętajmy, aby decydując się na kosiarkę z napędem wybierać w niej większy silnik.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Jeśli zdecydujemy się na zakup wersji spalinowej, staniemy przed wyborem wersji z napędem lub bez. Jest to istotne, gdyż wpływa na komfort pracy. Spalinowa kosiarka ogrodowa jest urządzeniem dość ciężkim i manewrowanie nią w ogrodzie pełnym zakamarków, krzewów i nierówności może być najzwyczajniej dość męczące. Wbudowany napęd sprawia, że nie trzeba jej pchać i można się skupić na koszeniu. Jest rozwiązaniem szczególnie polecanym dla pań, które lubią zadbać o ogródek.

Na ogół kosiarka bez napędu sprawdzi się w mniejszych ogrodach, gdzie nie potrzeba dużo manewrować. Jest sporo tańsza od wersji z napędem, co może mieć znaczenie jeśli kosimy rzadko i nie planujemy wydawać na kosiarkę większych sum.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Znając już podstawowe różnice pomiędzy kosiarkami, nie pozostaje nam nic innego jak wybrać model jednego z producentów. Konkurencja na tym rynku jest duża, ale podobnie jak choćby w przypadku aut od lat renomą cieszy się kilka sprawdzonych marek m.in. MacAllister, Makita, NAC. Każdy z wymienionych producentów posiada w swojej ofercie modele spalinowe, elektryczne, akumulatorowe. Rozpiętość cen jest na tyle duża, że każdy bez problemu znajdzie urządzenie na miarę finansowych możliwości. Jako ciekawostkę na koniec dodamy, iż producenci z myślą o osobach, które wyjątkowo nie lubią kosić, stworzyli kosiarkę samojezdną. Przypomina ona nieco odkurzacz i sprawdzi się o ile mamy mały ogród. Dzięki akumulatorom jest w stanie pracować bez kabla i paliwa. Tylko czy to jeszcze kosiarka, czy bardziej robot ogrodowy?

Redakcja look-design.pl