Biżuteria, kamienie i popularne amulety – poznaj ich symbolikę

Biżuteria to doskonały dodatek każdej garderoby, który podkreśla urodę noszącej go osoby oraz akcentuje styl kreacji. Jednak kolorowe bransoletki, zawieszki i kamienie to nie tylko piękna ozdoba – za każdym kształtem czy kamieniem szlachetnym kryje się pewna symbolika. Czy wiesz, co oznaczają zawieszki, które nosisz na co dzień? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym wzorom biżuterii oraz symbolice znanych nam kamieni czy amuletów.

Symbolika biżuterii ze względu na kształt

Na początku zapoznajmy się z symboliką podstawowych kształtów biżuterii, koralików oraz prefabrykatów, jakie pojawiają się w naszej codziennej garderobie.

Okrąg

Wszelkiego rodzaju zawieszki, koraliki czy pierścionki o okrągłym lub owalnym kształcie oznaczają czas – zarówno przemijanie, jak i możliwość odrodzenia, powstania na nowo. Koło w biżuterii symbolizuje wieczność i nieśmiertelność, dlatego też obrączki uważa się za dodatek, który ma sprzyjać wiernej i nieskończonej miłości małżonków.

Gwiazda

Gwiazda w biżuterii przede wszystkim symbolizuje marzenia. Noszenie zawieszek w tym kształcie to znak, że jesteśmy osobami pewnymi siebie, odnoszącymi liczne sukcesy i nie bojącymi się podejmowania różnych wyzwań.

Trójkąt

W zależności od tego, jak ułożymy wierzchołek trójkąta, zawieszka będzie mieć różną symbolikę.

Gdy w biżuterii pojawia się trójkąt z wierzchołkiem zwróconym ku górze, wtedy kolczyki, zawieszki w bransoletce lub naszyjniku symbolizują energię, chęć do działania i odwagę do podejmowania wyzwań.

Jeśli trójkąt ułożony jest wierzchołkiem do dołu, taki dodatek oznacza wdzięk, bezpieczeństwo oraz spokój wewnętrzny.

Kwadrat

Co symbolizują kolczyki lub zawieszki w kształcie kwadratu? Zakładając biżuterię w takiej formie, pokażemy, że osiągnęliśmy stabilizację w życiu i posiadamy wewnętrzny spokój. Kwadrat symbolizuje również bezpieczeństwo i harmonię z otoczeniem i samym sobą.

symbolika biżuterii

Symbolika biżuterii ze względu na materiał

Nie wyobrażasz sobie wyjść z domu bez swojej ulubionej srebrnej bransoletki? A może zastanawiasz się, jak złota biżuteria wpływa na postrzeganie Ciebie przez ludzi? W dalszej części artykułu dowiesz się, że tworzywo, z jakiego wykonane są dodatki biżuteryjne, nie jest bez znaczenia.

Srebro

Biżuteria wykonana ze srebra jest uważana za szczególnie delikatną i kobiecą. Jest symbolem czystość, przejrzystości oraz ciepła. Osoby noszące srebrne dodatki będą postrzegane jako honorowe, szczere i dbające o swój rozwój duchowy, a także pełne koncentracji. Co więcej, noszenie biżuterii wykonanej ze srebra pomaga otworzyć się na innych ludzi.

Złoto

Co symbolizują pierścionki lub kolczyki ze złota? Biżuteria z tego kruszcu jest znakiem dążenia do osiągnięcia doskonałości. Złote dodatki są symbolem życia, zdrowia i witalności oraz wieczności. Skoro mówimy o złocie, nie należy zapominać o jego odwiecznej symbolice, jaką jest władza.

Jeśli chcemy być dobrze postrzegani, pamiętajmy, aby nie nosić zbyt wielu złotych dodatków – ich nadmiar symbolizuje przywiązanie do dóbr materialnych, manifestację swojej wyższości i bogactwa oraz pozbawienie głębszych uczuć i empatii.

Kamienie szlachetne i ich symbolika

Myśląc o biżuterii, mamy na uwadze nie tylko jej kształt, rodzaj tworzywa, z jakiego są wykonane, ale także takie dodatki, jak kamienie naturalne czy sztuczne. Co symbolizują najpopularniejsze minerały?

Perły

Perły nazywa się darem morza. Pozyskuje się je z muszli małż lub ślimaków, w przeciwieństwie do innych kamieni szlachetnych, które otrzymuje się ze skał lub z ziemi. Biżuteria z perłami dodaje kreacji blasku i nadaje jej kobiecego charakteru.

Dodatki z tym kamieniem szlachetnym symbolizują czystość i niewinność, a także doskonałą miłość. Są również znakiem szczerości uczuć, mądrości czy bezpieczeństwa.

Bransoletki czy naszyjniki z perłami to piękna biżuteria, która zachwyci niejedną kobietę. Jednak czy wręczanie takiej biżuterii jest dobrym rozwiązaniem? Czy to prawda, że taki prezent przynosi pecha? Sprawdź, czy Twoje obawy są słuszne https://www.korallo.pl/blog/czy-perly-przynosza-pecha-znaczenie-perel/.

Diamenty

Diament to bardzo rzadki minerał, który zachwyci nas nie tylko swoim pięknem, ale również ukrytą symboliką. Biżuteria z tym niezwykłym kamieniem szlachetnym jest przede wszystkim symbolem wierności i miłości (ze względu na główną cechę minerału, jaką jest trwałość). Stąd też bardzo często diamenty możemy spotkać w ofercie biżuterii zaręczynowej. 

Ponadto symbolizuje on czystość, mądrość i doskonałość. Osoby noszące biżuterię z diamentem są postrzegane jako dobrzy inwestorzy, ludzie odnoszący sukcesy czy posiadający wysoki status społeczny.

Szmaragd

Szlachetny, o niezwykle intensywnie zielonej barwie szmaragd określa się kamieniem miłości, odrodzenia i harmonii. W starożytnym Rzymie szmaragdowy kamień szlachetny uważany był za symbol bogini Wenus oraz wiosny.

Obecność tego minerału w naszej biżuterii oznacza chęć obcowania z przyrodą i jej głębokiego przeżywania. Ponadto osoby posiadające dodatki biżuteryjne ze szmaragdem postrzegane są jako osoby pełne sił, witalności i cieszące się wewnętrznym spokojem.

Rubin

To kamień szlachetny, którego nazwa pochodzi od jego krwistoczerwonej barwy. Pierścionki czy kolczyki z tym minerałem oznaczają namiętność, rozkosz i trwałość uczuć. Kolorystyka rubinu związana jest także z młodością, siłami witalnymi i walką.

Nosząc biżuterię z tym minerałem, będziemy postrzegani jako osoby hojne, posiadające zdolności przywódcze oraz pełne energii, szukające szczęścia.

rubin

Amulety i ich znaczenie

Amulety uważane są za przedmioty mające chronić ich właściciela przed nieszczęściem, złym losem i niepowodzeniem w życiu. Pojęcie amulet bywa błędnie używane jako synonim talizmanu, i odwrotnie. 

Ten pierwszy jest biżuterią bądź przedmiotem tworzonym według indywidualnych potrzeb, dla konkretnej osoby. Z kolei talizmanem może być jakikolwiek przedmiot, symbol powszechnie uznawany za przynoszący szczęście i może go nosić każdy. 

Ponadto różnica między amuletem a talizmanem polega na tym, że ten pierwszy ma strzec przed nieszczęściem, “odpychać” niepowodzenie, z kolei talizman powinien “przyciągać” dobre rzeczy, szczęście.

To, jakie właściwości będzie posiadać dany amulet, zależy od jego kształtu, koloru, użytego surowca oraz nazwy.

Jakie są najczęstsze formy amuletów i co się stosuje do ich tworzenia?

Amulety występują m.in. w postaci:

  • breloczków 
  • zawieszek
  • podków
  • drzew
  • oczu.

Do tworzenia amuletów najczęściej stosuje się różnego rodzaju kamienie, jak tygrysie oko, cytryn czy obsydian, oraz cynę, srebro, miedź i złoto.

Symbolika wyrobów biżuteryjnych

Bransoletki, naszyjniki czy kolczyki są nie tylko elementem garderoby, który nada eleganckiego charakteru naszym kreacjom, ale są to także dodatki posiadające określoną symbolikę. Dzięki jej znajomości łatwiej dobierzemy biżuterię do własnych potrzeb i osobowości.

Redakcja look-design.pl