Etażerka – wyjątkowy element wyposażenia wnętrz

XVIII wiek był w Europie czasem wielu zmian. Jedną z najważniejszych było upowszechnienie się nowych sposobów spędzania czasu – zwłaszcza czytelnictwa i kolekcjonerstwa, nie tylko tego dotyczącego książek. Nowe prądy znacząco wpłynęły nie tylko świadomość Europejczyków, ale też sprawiły, że pojawiło się zapotrzebowanie na nieznane dotąd meble, umożliwiające sprawne przechowywanie księgozbiorów oraz innych kolekcjonowanych przedmiotów. Odpowiedzią na zmieniające się potrzeby mieszkańców Europy okazała się między innymi etażerka.

  1. Co to jest etażerka?
  2. Do czego wykorzystuje się etażerki?
  3. Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?
  4. Styl i kształt etażerki
  5. Etażerka z szufladami czy bez?

Nazwa tego mebla wywodzi się z języka francuskiego i jest związana z określeniem opisującym piętrowe ułożenie. Nawiązuje do układu półek w etażerce, która pod wieloma względami przypomina współczesne regały (była dla nich zresztą pierwowzorem). Czym jednak różnią się regały i etażerki? Jakie zastosowanie znajdują one we współczesnych mieszkaniach? Na jakie jej cechy należy zwrócić uwagę przed kupnem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w następnych częściach artykułu.

Co to jest etażerka?

Etażerka to specyficzny rodzaj regału, który cechuje przede wszystkim otwarta konstrukcja. Oznacza to, że pozbawiona jest ona tylnej i bocznych ścian, a także drzwi. W porównaniu ze współczesnymi regałami, etażerki wyróżniają się zwykle również ozdobnym wykonaniem. Pionowe słupki często wykonane są z toczonego drewna, co sprawia, że poza funkcjonalnością, meble tego typu oferują również duże walory estetyczne, wobec czego świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych na klasyczną modłę.

Powyższy opis dotyczy jednak tylko pierwotnej, klasycznej wersji etażerki. Współczesne modele często nie do końca spełniają te warunki. Niekiedy spotykamy meble o minimalistycznych kształtach, pozbawione jakichkolwiek zdobień. Poza tym dość popularne są też etażerki z szufladami, które zazwyczaj projektanci umieszczają w dolnej części (więcej na ich temat opowiemy w ostatniej części artykułu).

Do czego wykorzystuje się etażerki?

Etażerki, podobnie jak zwykłe regały, to typowe meble do przechowywania. Ze względu na – przynajmniej w dużej mierze – otwartą konstrukcję – najlepiej nadaje się do przechowywania dekoracyjnych przedmiotów. Możemy wykorzystać ją jako regał na takie rzeczy jak:

  • elementy kolekcji – na przykład figurki, biżuterię, ceramikę;
  • przedmioty codziennego użytku o szczególnie dużych walorach estetycznych – na przykład szklanki;
  • rośliny doniczkowe;
  • w łazience – kosmetyki (zwłaszcza te sprzedawane w ozdobnych opakowaniach) i ręczniki;
  • pięknie wydane książki;
  • drogie alkohole (wraz z naczyniami i akcesoriami do przygotowywania koktajli);
  • przedmioty, do których chcemy mieć łatwy dostęp;
  • płyty CD oraz DVD;
  • ramki ze zdjęciami lub obrazkami;
  • kosze z owocami;
  • małe, dekoracyjne lampki;
  • jeśli etażerkę ustawimy w kuchni – słoiki z przetworami (zwłaszcza te dekoracyjne).

Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?

Etażerki tradycyjnie wykonywane były z drewna. Jeśli chodzi o surowce wykorzystywane do ich produkcji, najlepiej sprawdzają się najtwardsze gatunki drewna. Mimo że sprawiają pewne problemy przy obróbce, to gwarantują przyjemną i pozbawioną problemów eksploatację – są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza drewnem, etażerki robione są też z innych materiałów. Najważniejsze z nich to:

  • tworzywa sztuczne: ze względu na to, że są one odporne na wilgoć, wykonane z nich etażerki są chętnie stawiane w łazienkach (gdzie sprawdzą się również modele z drewna egzotycznego). Designerskie etażerki z tworzywa będą również pasowały do nowoczesnych salonów (zwłaszcza w zestawieniu z plastikowymi krzesłami) oraz pokojów młodzieżowych i dziecięcych);
  • rattan i wiklina: takie meble będą pasowały do klasycznych wnętrz, a także łazienek, spiżarki i na tarasy;
  • aluminium i stal: w połączeniu ze szkłem pozwalają osiągnąć minimalistyczny, elegancki efekt;
  • żeliwo: cechuje się klasycznym charakterem.

Styl i kształt etażerki

Na to, jak będzie prezentowała się etażerka, wpływa nie tylko materiał, z którego została wykonana. Ogromne znaczenie ma też oczywiście projekt mebla. Klasyczne etażerki, ze zdobieniami w postaci toczonych słupków oraz dekoracyjnych żłobień będą dobrym wyborem do klasycznych wnętrz. Podobnie ma się sprawa z etażerkami z żeliwa, które ponadto można używać jako kwietniki na tarasach. Etażerka pozbawiona ozdobnych elementów dobrze sprawdzi natomiast w eleganckich, minimalistycznych wnętrzach.

Spore znaczenie ma też kształt etażerki – a konkretnie to, czy jest ona narożnikowa czy przeznaczona do ustawiania wzdłuż ściany. Te pierwsze dobrze sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, pozwalając ich właścicielom lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Etażerka z szufladami czy bez?

Niektóre etażerki wyposażone są w szuflady. W wielu przypadkach zakup takiego mebla może okazać się dobrym rozwiązaniem. Szuflady nie tylko ułatwiają przechowywanie przydatnych, ale mało estetycznych drobiazgów, ale też znacznie minimalizują ryzyko ich zgubienia. Ich zastosowanie zwiększa ponadto wagę mebla w dolnej części, czyniąc go stabilniejszym, co ma spore znaczenie w przypadku wysokich, a wąskich etażerek.

Redakcja look-design.pl