Jak wybrać praktyczny i elegancki zegar na ścianę do mieszkania?

Mimo że wiele osób korzysta z zegarków na rękę albo smartfonów, chcąc poznać godzinę, to nadal sporą popularnością cieszą się zegary ścienne. Nic dziwnego – to bardzo praktyczny, a równocześnie niezwykle estetyczny element wyposażenia wnętrza. W jaki sposób wybrać odpowiednie zegary do salonu albo kuchni? Dowiedz się z tego artykułu.

  1. Jaki zegar na ścianę do kuchni, salonu?
  2. Rodzaje zegarów ściennych
  3. Zegar na ścianę – analogowy czy cyfrowy?
  4. Zegar ścienny – jak dopasować model do wnętrza?

Jaki zegar na ścianę do kuchni, salonu?

Wybierając zegary ścienne do salonu albo kuchni, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim powinny być one dopasowane do aranżacji wnętrza. Bogato wyposażone sklepy z dodatkami do wnętrz oferują szeroki wybór modeli i kształtów pasujących do pomieszczeń utrzymanych w stylu klasycznym, retro, glamour, ale również nowoczesnym, skandynawskim albo typu loft.

Osoby oczekujące od zegarów przede wszystkim użyteczności, powinny zdecydować się na modele z dużymi wskazówkami oraz indeksami pokazującymi godziny. Wersje te sprawdzą się szczególnie dobrze w kuchni, kiedy konieczne jest precyzyjne odmierzanie czasu gotowania, pieczenia czy smażenia potraw. W sytuacji gdy zegary ścienne mają za zadanie spełniać przede wszystkim funkcję dekoracyjną, panuje pełna dowolność stylistyczna produktów. W takich przypadkach najlepiej dopasować artykuł do stylu pomieszczenia albo gustu domowników.

Do wyboru jest szeroka gama modeli z różnych materiałów. W nowoczesnych wnętrzach świetnie prezentują się duże zegary ścienne o prostych, surowych formach. Odpowiednie są zwłaszcza produkty wykonane ze szkła albo metalu. Bardzo efektownie i oryginalnie prezentują się także zegary składające się jedynie z mechanizmu oraz dużych wskazówek. Ciekawym rozwiązaniem są również zegary do kuchni albo salonu z tarczami wykonanymi z nietypowych materiałów, takich jak polerowany kamień, np. marmur lub masa perłowa.

W bardziej klasycznych aranżacjach ładnie wyglądają z kolei zegary na ścianę drewniane. Szczególnie dobrze prezentują się modele stylizowane na stare zegarki, które zazwyczaj są dość dekoracyjne. Modele z grafikami, np. obrazkami kawy, warzyw albo owoców sprawdzą się w kuchni albo jadalni. Pomieszczenia o stylu eklektycznym, czyli łączącym w sobie elementy nowoczesności, klasyki, a także stylu glamour czy retro, świetnie wyglądają z zegarami bogato zdobionymi ornamentami albo z ciekawymi fakturami tarczy.

Rodzaje zegarów ściennych

Wyróżnia się kilka rodzajów zegarów ściennych, dzielonych ze względu na m.in. typ zamontowanego mechanizmu. Zegary mechaniczne to modele, w których obrót wskazówek odbywa się dzięki zespołowi kół zębatych napędzanych energią sprężyny. Chód takich zegarów regulowany jest przez balans albo wahadło. Aktualnie najczęściej spotykanym rodzajem zegara jest model z mechanizmem kwarcowym, czyli opartym na krysztale kwarcu. Kryształ ten, pod wpływem prądu z baterii, zostaje wprawiony w drgania o stałej częstotliwości. Powstałe w efekcie owych drgań impulsy elektryczne są zliczane przez cyfrowy układ zegara. Wersje te są znacznie dokładniejsze niż zegary mechaniczne, wymagają jednakże systematycznego wymieniania baterii.

Zegar na ścianę – analogowy czy cyfrowy?

Inny podział zegarów obejmuje rozróżnianie ze względu na sposób prezentowania godziny. Wyróżnia się zegary analogowe ze wskazówkami oraz rzymskimi albo arabskimi cyframi, jak również zegarki cyfrowe, które pokazują czas na wyświetlaczu LCD albo LED.

Zegary analogowe to polecany wybór dla osób ceniących klasyczne rozwiązania we wzornictwie i dodatkach. Duże zegary analogowe ze sporej wielkości indeksami oraz wskazówkami prezentują się bardzo elegancko zarówno w salonie, jak i kuchni. Wersje cyfrowe to z kolei polecany wybór do pomieszczeń zaaranżowanych nowocześnie. Sprawdzą się w przypadku osób, którym zależy, nomen omen, na czasie – wystarczy jedno krótkie, szybkie spojrzenie na tarczę, aby sprawdzić dokładną godzinę. Zaletą modeli cyfrowych jest również możliwość sprawnego odczytania godziny w nocy. Zazwyczaj zegary te mają bowiem podświetlane tarcze, co jest szczególnie przydatne w ciemności.

Zegar ścienny – jak dopasować model do wnętrza?

Odpowiednie dopasowanie zegara do aranżacji wnętrza wpływa na stylistykę całego pomieszczenia. Dlatego też warto zadbać o to, aby czasomierz odpowiednio prezentował się w pokoju.  W salonach, w których króluje styl klasyczny, skórzane kanapy, meble z drewna albo tradycyjne żyrandole, najlepiej wyglądają tradycyjne zegarki ścienne w ramach drewnianych z jasnymi tarczami i posrebrzanymi lub pozłacanymi wskazówkami. Ciekawym pomysłem może być też zegar ścienny z kukułką, wyposażony w nowoczesny mechanizm elektroniczny.

W nowoczesnych wnętrzach z wieloma designerskimi ozdobami, minimalistycznym umeblowaniem i oświetleniem dobrze wyglądają równie współczesne zegary. Na rynku dostępne są niebanalne modele w różnych kształtach i wielkościach, które nierzadko uznać wręcz można za małe dzieła sztuki współczesnej. Najlepiej wyglądają one w jasnej kolorystyce (stal, srebro, biel, ewentualnie – na zasadzie kontrastu – czerń).

Redakcja look-design.pl