Czym są filtry do oczyszczacza powietrza i jak często je wymieniać?

W przypadku gdy zależy nam, żeby powietrze w naszym domu było zawsze świeże, najlepiej będzie skorzystać z oczyszczacza powietrza. Musimy pamiętać, że urządzenia oczyszczające działać będą prawidłowo tylko wtedy, gdy będziemy stale je serwisować. Warto dowiedzieć się, jak często należy wymieniać filtry do oczyszczacza powietrza.

Filtry do oczyszczacza powietrza

Obecnie można kupić nowoczesne oczyszczacze powietrza, które są bardzo wydajne oraz praktyczne. Warto pamiętać, że jak każdy sprzęt, także oczyszczacze zużywają się wraz z upływem czasu. Z tego powodu, jeśli chcemy, żeby nasz oczyszczacz powietrza dobrze działał, warto zadbać o regularną wymianę filtrów znajdujących się w środku urządzenia. Wtedy będziemy mieli pewność, iż powietrze w naszym mieszkaniu będzie zawsze wolne od zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że w zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych oczyszczacze zostały wyposażone w różnego typu filtry.

Warto dowiedzieć się, kiedy należy wymieniać filtry do oczyszczacza powietrza oraz jakie płyną korzyści z ich wymiany. Co roku zwiększa się zanieczyszczenie powietrza w miastach znajdujących się w naszym kraju. Badania naukowe wskazują, iż nasz kraj znajduje się na końcu państw, które produkują najmniej smogu. W przypadku gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, pojawiają się także komunikaty o nadmiernym zanieczyszczeniu powietrza w polskich miastach. Starsze osoby, a także dzieci powinny pozostawać w domach bądź nosić właściwe maski z filtrami. Jednakże niezdrowe powietrze nie należy tylko do problemów pojawiających się na zewnątrz. Przez włączone ogrzewanie wilgoć w każdym pomieszczeniu będzie spadać, a powietrze nierzadko robi się suche. Żeby przywrócić właściwe powietrze w naszym domu, najlepiej będzie skorzystać z oczyszczacza powietrze. W obecnych czasach wiele osób decyduje się na takie urządzenie. Dzięki niemu można ograniczyć kurz unoszący się w mieszkaniu.

Jak często wymieniać filtry do oczyszczacza powietrza?

Żeby oczyszczacz powietrza działał prawidłowo, należy regularnie wymieniać filtr powietrza. Dzięki temu urządzenie będzie w pełni sprawne. Filtry są najbardziej odpowiedzialne za eliminacje szkodliwych cząsteczek unoszących się w powietrzu. Warto zaznaczyć, że wysokiej klasy filtry HEPA będą w stanie zatrzymywać blisko 99 procent zanieczyszczeń.

Trzeba też dodać, że ich wydajność może zmniejszać się z każdą dobą. Im bardziej filtry będą zapchane, tym gorzej mogą oczyszczać zanieczyszczone powietrze. Najnowocześniejsze oczyszczacze powietrza wyposażone są przeważnie w trzy typy filtrów. Wiele osób zastanawia się, jak często trzeba je wymieniać. Będzie to zależało od tego, z jakim typem mamy w danym momencie do czynienia. Filtr wstępny w oczyszczaczu nie jest spotykany we wszystkich oczyszczaczach powietrza. Można go znaleźć głównie w modelach zaawansowanych technicznie, w których widzimy kilka poziomów filtrowania powietrza.

Trzeba też podkreślić, iż jego główne zadanie polega na wyłapywaniu największych zanieczyszczeń powietrza. Mowa tutaj między innymi o sierści zwierząt i kurzu. To właśnie ten filtr jako pierwszy będzie miał styczność ze wszelkimi nieczystościami. W taki sposób chroni on inne filtry przed nadmiernym zapychaniem się. Należy pamiętać, że zaletą takiego filtra będzie to, iż nie musimy go wymieniać. Jedyne co trzeba zrobić to mechanicznie go czyścić. Filtry do oczyszczacza powietrza są bardzo istotne w budowie tego urządzenia. Najlepiej będzie je wymieniać regularnie. Kupić je można w wielu sklepach.

Redakcja look-design.pl