W ogrodzie

Piękny ogród to bez wątpienia coś, w co warto zainwestować. Potwierdzą to wszyscy, którzy tak właśnie zrobili. Ogrodowa przestrzeń do doskonałe miejsce dla relaksu. Jakże miło jest posiedzieć z rodziną czy przyjaciółmi w ogrodzie właśnie, kiedy jest lato i mamy wolne. Rozpalamy grilla i już impreza gotowa. Zatopieni w zieleni i kwiatach możemy oderwać się od codzienności i po prostu odpocząć. Ale żeby ogród stał się miejscem pięknym, trzeba przede wszystkim nad nim popracować.

Wytyczenie alejek, posadzenie odpowiednich roślin to jedno. A drugie to systematyczna dbałość o rośliny. Trzeba je przecież zasilać, przycinać, przesadzać. Trzeba usuwać chwasty, które non stop się pojawiają. Do tego jeszcze dochodzi regularne koszenie trawnika. Nie ma nic gorszego jak nieprzycięty trawnik w ogrodzie czy wokół domu. Są osoby, dla których ogród jest sprawą priorytetową i nie wyobrażają sobie, żeby coś nie było zrobione w nim czas. To pory roku warunkują wszelakie prace w ogrodzie, ale tej kwestii chyba nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć.
Niewtajemniczonym wydawać by się mogło, że aranżacja ogrodu to prosta sprawa, ale to tylko pozory.

Problemem mogą okazać się np. obrzeża ogrodowe. Co z nimi zrobić? Co posadzić w takim miejscu, żeby było dobrze? No cóż, obrzeża ogrodowe to faktycznie czasami problem, bo gros osób nie wie, jak je zagospodarować. Na pewno dobrym pomysłem będzie posadzenie na nich tui czy innych cyprysów. Jeśli jeszcze podłoże wyłoży się folią i wysypie kamieniami, to praktycznie mamy spokój. Po pewnym czasie można tylko przyciąć rośliny i już.

Wiele osób tak właśnie postępuje, bo to nader wygodne rozwiązanie. Inni z kolei zostawiają na rzeczonych obrzeżach trawę. To też jest jakieś wyjście, ale koszenie jej wcale nie jest takie proste. A to nie dotniemy wszystkiego, bo nie da się przecież kosiarką podjechać pod samo ogrodzenie. Potem trzeba brać do ręki nożyce i robić kosmetyczne poprawki. Nie każdemu starcza cierpliwości. Może warto jednak z trawnika w takim miejscu zrezygnować?

Innym pomysłem na obrzeża ogrodowe może być posadzenie roślin płożących. Czemu nie? Jeśli przestrzenie między nimi również wyłożymy folią i wysypiemy kamieniami, to naprawdę nie musimy tym fragmentem ogrodu zajmować się. Co więcej, dobrze do tego to wygląda. Czegóż chcieć więcej?


Jeszcze innym pomysłem na obrzeża ogrodowe są na pewno byliny. Dobrze przy płocie prezentują się piwonie, floksy czy ostróżki. Ale musimy mieć świadomość, że takie kwiaty będą bardziej wymagające. Jak widać, możliwości jest sporo, niech więc każdy wybierze taką, jaka najbardziej mu odpowiada.

Redakcja look-design.pl