Ekologia – czym są drzwi pasywne?

Emisja spalin w dobie naszych czasów stanowczo się zwiększa. Obecny stan rzeczy jest wynikiem wielu lat prowadzenia niewydajnej ekologicznie polityki, co sprawiło, że systemy energetyczne budowane na całym świecie, nie były tak mocno zorientowane w kierunku bycia przyjaznym środowisku. Ze względu na to, emisje siarki, tlenków azotu, dioksyn i furanów osiągnęły wysokie wartości, a pył zawieszony PM 2,5 i PM 10, dominuje nad dużymi europejskimi miastami w formie smogu.

Co można zatem zrobić żeby temu zapobiec? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia o stosunkowo dużej złożoności. Jeżeli jednak mielibyśmy wypiętrzyć kwestie, które grają kluczową rolę w badanym aspekcie sprawy, niewątpliwie należałoby powiedzieć o dwóch głównych metodach na walkę o czyste powietrze. W pierwszej kolejności, warto powiedzieć kilka słów na temat energetyki zawodowej.

Najbardziej oczywistym sposobem na zmniejszenie ilości emisji spalin do atmosfery, jest optymalizacja oraz usprawnienie istniejących jednostek energetycznych w kraju. Jeżeli będziemy przez cały czas żyłować sprawność poszczególnych komponentów elektrowni oraz systemu dystrybucyjnego, emisja spalin do atmosfery spadnie, gdyż będziemy w o wiele bardziej wydajny sposób wytwarzać naszą energię.

Na czym wewnątrz elektrowni można zatem się skupić? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, że spalana przez nas paliwo powinno mieć jak najwyższą kaloryczność oraz minimalną zawartość siarki. Ponadto, należy zwrócić uwagę na sprawność procesu spalania, sprawność izentropową turbiny oraz spadek entalpii na elemencie rozprężnym. Każdych z tych elementów może zostać zoptymalizowany i przyczynić się do tego, że będziemy emitować znacznie mniej szkodliwych związków do atmosfery. Z drugiej strony, warto powiedzieć też kilka słów na temat małej emisji, czyli dbania o energooszczędność w naszych domach.

W pierwszej kolejności, warto powiedzieć o tym, że źródło ciepła, które posiadamy, powinno posiadać jak największa sprawność i być zasilane niskoemisyjnym paliwem. Idealnymi opcjami są kotły gazowe kondensacyjne na gaz ziemny oraz pompy ciepła. Z drugiej strony, warto powiedzieć o tym, że izolacyjność naszego domu, gra istotną rolę w jego ekologiczności. Odpowiednia ilość styropianu oraz drzwi pasywne to elementy, które w dużym stopniu zmniejszą współczynnik przenikania ciepła na zewnątrz, co jest efektem zdecydowanie pożądanym.

Czym są drzwi pasywne? Jest to rodzaj przegrody ruchomej, która odznacza się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła przy określonej różnicy temperatur pomiędzy kubaturą pomieszczenia, a dworem.

Redakcja look-design.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.