Wanna to synonim przyjemności

0
149

Stworzenie domowego SPA to marzenie, które można w prosty sposób zrealizować. Kluczem będzie wanna, w której możemy wygodnie położyć się i delektować ciepłem otulającej nas wody. Jak wybrać odpowiednią?

Urządzając łazienkę, zwykle rozważamy instalacje prysznica lub wanny. Jeżeli mamy dostatecznie dużą przestrzeń to warto pokusić się o te dwa rozwiązania. Nie mniej w łazienkach o ograniczonej powierzchni stajemy przed dylematem. Szybkość kąpieli czy komfort? Czasami potrzebujemy się odświeżyć i ruszamy dalej załatwiać sprawy. Zdarzają się jednak momenty, gdy po całym dniu pracy, intensywnym treningu czy wycieczce z dziećmi, myślimy tylko o zanurzeniu się w gorącej wodzie. Jest to idealne ukojenie zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Jaka wanna będzie dla nas odpowiednia?

Wanna podobnie jak prysznic to podstawowy element wyposażenia, który powinien komponować się z wnętrzem, tworząc spójną całość. W dużych łazienkach może zajmować centralne miejsce, a w mniejszych świetnie odnajdzie się przy ścianie lub w rogu. Najbardziej popularne są wanny prostokątne, a dominującym tworzywem używanym do ich budowy jest akryl. Jest to lekki materiał, a to ma swoje zalety podczas instalacji. Dzięki temu możemy eksperymentować ustawieniem, aż znajdziemy optymalne miejsce. Sam materiał jest miły w dotyku, co w kontakcie z nagą skórą zawsze ma znaczenie. Szybko się nagrzewa i długo trzyma ciepło, przez co nie trzeba co chwilę dopuszczać cieplejszej wody podczas naszej sesji SPA. Wannę prostokątną można zabudować lub odpowiednio wyeksponować, tworząc w ten sposób komfortowe miejsce do odpoczynku w naszym pokoju kąpielowym.

Znajdź swój rozmiar

Wiemy już, że dostępna powierzchnia jest jednym z kluczowych czynników mającym wpływ na rozmiar wanny. Jeśli mamy nieco więcej miejsca, to warto rozważyć zakup sanitariatu o długości dopasowanej do naszego wzrostu, dodając kilkanaście centymetrów. Dla przypomnienia standardowe parametry to 140-170 cm długości i 70 cm szerokości. Wanny prostokątne mają to do siebie, że można je spotkać w wariantach krótszych, dłuższych, szerszych, a nawet dwuosobowych. Pamiętajmy także o głębokości, która przekłada się na m.in. zużycie wody. Ponadto parametr ten determinuje komfort wchodzenia i wychodzenia do wanny. Ma to znaczenie w przypadku osób starszych lub takich borykających się z dolegliwościami motorycznymi. Jest jeszcze jedna kwestia, o której zapominamy. Przekłada się ona bezpośrednio na komfort kąpieli i mowa o wannach z profilowanym dnem. Wszystko po to, aby nasza sylwetka miała optymalne ułożenie, co potęguje doznania relaksu.

Z czego jest zbudowana wanna?

Wspomniany już akryl dominuje na rynku ze względu na swoje atrakcyjne właściwości. Idealnie gładka powierzchnia sprawia, że jest łatwy w czyszczeniu. Nie wymaga to używania silnych lub żrących substancji chemicznych do pielęgnacji wanny. Jest to plastyczne tworzywo, które daje możliwości zbudowania wanny o różnych rozmiarach i kształtach. Innym znanym materiałem jest żeliwo. Takie wanny charakteryzują się dużą trwałością, są solidne, ale zimne w dotyku. Podobne są wanny stalowe, które pokrywa się farbą emaliowaną. Konglomeratowa posiada gładką powierzchnię i posiada elegancki połysk. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem są wanny drewniane czy kamienne, które odpowiadają na indywidualne preferencje niektórych użytkowników lub obiektów SPA.

Przydatne akcesoria

Instalując wannę, warto pamiętać o przydatnych akcesoriach. Uchwyty sprawdzą się podczas wchodzenia lub wychodzenia z wanny, a zwłaszcza wtedy, gdy jest ona głęboka. Przydatne rozwiązanie dla każdego, a w szczególności dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Zagłówek przytwierdzony do wanny znacząco podnosi komfort relaksującej kąpieli. Zawsze można poleżeć nieco dłużej i nie zamoczymy ręcznika, który często pełni funkcję oparcia. Z kolei siedzisko jest gadżetem, który docenią osoby starsze i rodzice z małymi dziećmi. Znajdzie się też coś dla sympatyków pryszniców. Szklany parawan stanowi zasłonę, która pozwala zamienić wannę w strefę prysznicową. Kiedy już nie będziemy musieli się tak śpieszyć, możemy oddać się kojącej kąpieli – przyjemne z pożytecznym.

Na rynku dominują wanny prostokątne, choć nie brakuje także tych owalnych czy narożnych. Dostępność tworzyw, z których są wykonane, można dostosować do indywidualnych preferencji. Obecnie dużą popularnością ze względu na swoją delikatność i inne parametry cieszą się wersje akrylowe. Odpowiednio dobrana wanna będzie towarzyszem wielu kojących chwil relaksu w naszym domowym SPA. Przyjemność, na którą zasługujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here