Uprawa roślin w Polsce

Klimat wydaje się stopniowo zmieniać na naszych oczach. Zimy są łagodniejsze, na nizinach coraz rzadziej widujemy śnieg, a latem pojawiają się okresy długotrwałej i dotkliwej suszy. Szczególnie negatywny wpływ ma to na rośliny, które z jednej strony muszą radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, do których nie są przystosowane, z drugiej zaś stale atakowane są przez szkodniki.

Wymaga wysiłku

Uprawa roślin w Polsce wymaga wysiłku, zwłaszcza jeżeli mówimy o gatunkach, które mają dostarczać nam owoce i warzywa. Wegetacja roślin zaczyna się wcześniej, ponieważ mrozy szybko ustępują lub nie pojawiają się wcale. Dzikie gatunki roślin wczesnowiosennych, które jeszcze kilkanaście lat temu zakwitały dopiero w marcu i kwietniu, obecnie pojawiają się już w lutym. Jeżeli chodzi o warzywa uprawiane w ogrodach, to i one mogą być wysiewane do gruntu nieco wcześniej. Pozwala to maksymalnie wykorzystać wiosnę i charakteryzującą ją obfitość opadów. Rośliny zdążą się dobrze ukorzenić, nim przyjdzie ostry, letni upał. Jeżeli chodzi o rośliny ozdobne, zwłaszcza jednoroczne, to problem wydaje się mniejszy, ponieważ na ich miejsce możemy posadzić takie, które wymagają właśnie cieplejszych warunków. Problem susz z kolei wydaje się szczególnie dotykać drzewa i krzewy w naszych ogrodach, ponieważ o ich podlewaniu najczęściej zapominamy. Niektóre z nich mają korzenie sięgające dość głęboko i są w stanie poradzić sobie z niedoborem wody, jednak te korzeniach krótszych, rozrastających się poziomo, mogą ulec całkowitemu wyschnięciu.

Uprawa na polach

Uprawa roślin w Polsce ściśle wiąże się również z monokulturowymi uprawami na olbrzymich polach. Rzepak, kukurydza i zboża muszą radzić sobie same. Dlatego z roku na rok rolnicy borykają się z problemami — co wysiać, by uzyskać jak najwyższe plony pomimo panujących susz? Niekorzystne warunki środowiskowe dotykają również sadowników. Prowadzą one do obniżenia plonów, powstawania owoców mniejszych, co przekłada się na ich ceny. Zmiany, jakie dzieją się na naszych oczach, wymagają podjęcia odpowiednich działań przez osoby, które badają je od lat. Dla nas rozwiązaniem jest stosowanie najlepszych odmian roślin ze sprawdzonych źródeł.

ogrody-perspektywa.com.pl

Redakcja look-design.pl