Które płytki łazienkowe sprawdzą się najlepiej – matowe czy błyszczące?

Matowe, a może błyszczące wykończenie glazury? Jakie płytki łazienkowe okażą się najlepszym wyborem? Z takimi wątpliwościami zapewne boryka się wiele osób. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, albowiem każde z rozwiązań cechuje się pewnymi zaletami, jak i wadami. Sztuką jest wybrać opcję, która najlepiej spełni nasze indywidualne preferencje, zarówno pod względem estetyki, jak i użyteczności.

Kwestia najważniejsza – bezpieczeństwo

Powszechnie pokutuje pogląd, że wybór błyszczących płytek łazienkowych nie stanowi najlepszego pomysłu, głównie z uwagi na śliską nawierzchnię. Jest w tym nieco prawdy, w szczególności gdy kafle mają być układane na podłodze i są wykonane z polerowanego gresu o gładkiej powierzchni. W takiej sytuacji rzeczywiście mogą zagrażać bezpieczeństwu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie klasy antypoślizgowości, oznaczonej symbolami od R9 do R13. Im wyższe parametry posiadają wybrane płytki łazienkowe, tym lepiej ochronią przed niekontrolowanym upadkiem. Kolejna kwestia bezpośrednio wpływająca na bezpieczeństwo stosowania obejmuje przeznaczenie kafli. Nie zaleca się układania płytek ściennych na podłodze. Wszystko dlatego, że charakteryzują się odmiennymi właściwościami, dotyczącymi chociażby wspomnianej wcześniej antypoślizgowości. Różne pomysły na płytki znajdziesz na https://www.carrea.pl/sklep/lazienka/plytki-i-mozaiki-lazienkowe

Matowe, a może z połyskiem? Jakie płytki łazienkowe kupić?

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Jako, że kafelki z połyskiem posiadają umiejętność odbijania światła, potrafią optycznie powiększyć wnętrze. Doskonale zatem sprawdzą się w małych przestrzeniach. Matowe z kolei należycie zaprezentują swój urok w dużych i przestronnych pokojach kąpielowych, dodatkowo wprowadzając do nich aurę nastrojowości.

Mat i połysk – czy takie połączenie ma szansę przetrwania?

Złotym środkiem przy wykańczaniu łazienkowej przestrzeni jest połączenie matowych i błyszczących kafelek. Takie rozwiązanie – wbrew ogólnym przekonaniom i wątpliwościom – może spotkać się z bardzo przyjemnym odbiorem. Sprawdzonym pomysłem jest zastosowanie płytek łazienkowych z tej samej kolekcji, których wspólnym mianownikiem będzie kolor lub wzór. Można ułożyć na podłodze błyszczące kafle, a na ścianie matowe (lub odwrotnie). Zawsze można tez poprosić o pomoc projektanta wnętrz, który wykonując wizualizację przestrzeni pozwoli odtworzyć wizję idealnego wnętrza.

Czyszczenie

Czy płytki łazienkowe z połyskiem są trudne w utrzymaniu czystości? To zależy, gdzie będą ułożone. Te o jednolitej barwie i umieszczone na ścianie prysznicowej mogą nastręczyć nieco trudności. W pozostałych przypadkach ich czyszczenie nie powinno sprawić problemu. Zwykła woda z dodatkiem łagodnego detergentu do mycia okaże się wystarczająca, aby zachować należyty stopień higieny.

Redakcja look-design.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.