Karnisz do sufitu – kiedy warto i jaki wybrać?

Karnisze mogą być zamontowane albo do ściany, albo do sufitu. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na jego zamontowanie sufitowe!

Wybierając karnisz do swojego domu lub mieszkania, trzeba zdecydować, w jaki sposób ma być on zamontowany. Rozwiązania są dwa, czyli można zamocować karnisz do sufitu albo do ściany. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego sprawdź, kiedy warto zdecydować się na karnisz sufitowy i jak wybrać ten najlepszy!

Kiedy warto wybrać karnisz sufitowy?

Karnisz do sufitu najczęściej wybierany jest wtedy, gdy jego montaż do ściany nie jest możliwy, a także wtedy, gdy takie preferencje ma właściciel budynku.

Najczęściej tego typu karnisze używane są w pomieszczeniach o niższych sufitach, a także takich, gdzie parapety są dość głębokie, dlatego montaż karnisza do ściany przy oknie nie jest możliwy.

Warto też wskazać, że jeżeli chce się uzyskać efekt karnisza niewidocznego, wtedy również jest to jedyne rozwiązanie. Stosowane są wtedy specjalne karnisze sufitowe, które wyposażone są w szyny. Można wtedy zamontować je także w suficie podwieszanym.

Wiele osób preferuje również zamontowanie karnisza do sufitu, ponieważ w ich opinii wygląda on lepiej. Dużo zatem zależy od oczekiwań.

Rodzaje karniszy sufitowych

Obecnie, gdy chce się kupić karnisz do sufitu, do dyspozycji w sklepach jest szeroka gama tego typu produktów. Na jakie kategorie można je podzielić?

Karnisze sufitowe z drążkami

To najczęściej kupowane rodzaje karniszów sufitowych, które składają się z uchwytu montowanego do sufitu oraz z drążka. Na takim karniszu można powiesić firanki i zasłony wyposażone w tunel, kółka, a także można zastosować żabki. Drążki są również zdejmowane, co pozwala też na łatwe zakładanie i zdejmowanie firanek, zasłon.

Karnisze sufitowe szynowe

W tym przypadku karnisz do sufitu ma formę szyny, w której znajdują się żabki do podwieszania firanek i zasłon. Taki karnisz może wtedy być niemalże niewidoczny, więc daje on elegancki efekt.

Ponadto karnisze można podzielić pod kątem liczby drążków lub szyn. Dostępne są te z jednym drążkiem lub szyną albo podwójne, w przypadku których można powiesić zasłony i firanki tak, aby przesuwały się niezależnie od siebie.

Różne rodzaje karniszy można znaleźć w sklepie internetowym  https://sklep.voppi.eu, gdzie także wykonywane są one na zamówienie w różnych długościach.

O czym pamiętać przy montażu karnisza?

Montując karnisz do sufitu, trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio go zamocować z użyciem kołków przeznaczonych do konkretnego typu materiału. W przeciwnym przypadku karnisz może spadać, powodując zagrożenie.

Redakcja look-design.pl