Jak wybrać taboret do kuchni?

0
1517

Taboret kuchenny to jeden z ponadczasowych mebli, które znajdowały zastosowanie zarówno przed kilkoma dekadami, jak i dziś. Można bez przeszkód wykorzystać go w dużych i małych pomieszczeniach bez względu na styl, w jakim są utrzymane. Jeśli chcesz wybrać taboret do kuchni, sprawdź, na co zwrócić uwagę.

1. Taboret kuchenny czy krzesło?
2. Wybór taboretów a styl aranżacji kuchni
3. Taboret drewniany czy tapicerowany?
4. Jak dobrać taboret kuchenny do stołu?
5. Jak wygląda nowoczesny taboret kuchenny?
6. Zalety taboretów w kuchni

Zanim kupi się taborety kuchenne, powinno się przemyśleć dokładnie, jak wyglądać ma kuchnia i jakie funkcje powinien pełnić mebel. Dla jednych będzie jedynie meblem do siedzenia w czasie posiłków, dla innych będzie natomiast stylowym dodatkiem, na którym staną donice z ziołami. Jeżeli chcesz kupić taboret do kuchni, sprawdź, czym kierować się przy jego wyborze.

Taboret kuchenny czy krzesło?

Przed zakupem taboretu kuchennego powinno się przemyśleć dokładnie wybór pomiędzy nim a klasycznym krzesłem. Krzesło posiada oparcie, natomiast taboret jego go pozbawiony, przez co zapewnia mniejszy komfort podczas siedzenia. Jednocześnie zajmuje znacznie mniej miejsca, dlatego lepiej sprawdza się w małych kuchniach i aneksach kuchennych. Bez trudu schowa się go pod stołem lub kuchenną wyspą, dzięki czemu pomieszczenie zyska na funkcjonalności.

Wybór taboretów a styl aranżacji kuchni

Wybierając taborety kuchenne, szczególną uwagę powinno się zwrócić na styl, w jakim utrzymana jest kuchnia. W aranżacjach wiejskich i rustykalnych, a także inspirowanych stylem góralskim można postawić na taborety z drewna. Najlepiej by było to drewno z widocznym usłojeniem, grubo ciosane i niemalowane. Dobrym wyborem do wnętrz nowoczesnych są za to taborety kuchenne na metalowych nogach, pokryte skórzanym obiciem na siedzisku lub wyposażone w siedzisko z tworzywa sztucznego. Jeżeli kuchnia jest utrzymana w stylu glamour, można zdecydować się na taborety tapicerowane, pokryte miękką tkaniną w wyrazistym kolorze.

Taboret drewniany czy tapicerowany?

Wśród taboretów kuchennych dominują modele z drewnianym siedziskiem. Ich atutem jest łatwe czyszczenie, gdyż drewniane elementy wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Trudniejsze zabrudzenia usunie się specjalnymi środkami do pielęgnacji drewnianych mebli. Jednocześnie powinno się pamiętać, że drewniane meble są podatne na zarysowania i kontakt z wilgocią. Z tego powodu co jakiś czas konieczne może być pokrywanie taboretu lakierem ochronnym.

Tapicerowane taborety kuchenne są modne i stylowe, a ich podatność na zabrudzenia jest zależna od tego, z jakiego materiału wykonana jest tapicerka. Tapicerka skórzana i z ekoskóry jest łatwa do utrzymania w czystości i niepodatna na zawilgocenie. Niestety, w domach zamieszkiwanych przez zwierzęta łatwo o jej uszkodzenie ażurami. Tapicerka z materiału jest ciepła i przyjemna w dotyku, jednak dość łatwo się brudzi, zwłaszcza gdy ma jasny kolor. Dodatkowo wymaga prania specjalnymi środkami.

Jak dobrać taboret kuchenny do stołu?

Taboret kuchenny powinien być przede wszystkim dostosowany do wysokości stołu. Stoły o standardowej wysokości łączą się dobrze z klasycznymi taboretami. Zanim kupi się taboret dobrze jest usiąść na nim przy stole i sprawdzić, czy ma się wystarczająco dużo miejsca na kolana i nogi. Jeśli przy stole jest zbyt ciasno lub blat znajduje się za wysoko, powinno się wybrać inny mebel. Do wysokich wysp kuchennych i blatów lepiej pasują taborety w formie hokerów. Dzięki nim siedzi się na odpowiedniej wysokości, a nogi opiera się o wygodne podstawy.

Jak wygląda nowoczesny taboret kuchenny?

Nowoczesne taborety kuchenne znacznie różnią się od mebli znanych sprzed kilku dekad. Meble produkowane współcześnie mają elegantsze formy, są lżejsze i praktyczniejsze. Dawne taborety były niemalże identycznego kształtu i w całości były wykonane z mało estetycznego drewna. Obecnie nowoczesny taboret ma lekką konstrukcję z aluminium lub innego metalu, a jego stylowe siedzisko idealnie komponuje się z aranżacją kuchni. Dzięki temu mebel znakomicie wpisuje się w charakter pomieszczenia i świetne prezentuje się nawet w bardzo małych kuchniach. Co ważne, nowoczesne taborety mają wytrzymałe konstrukcje, dlatego służą niezawodnie przez długi czas i są w pełni odporne na wilgoć, zabrudzenia oraz wahania temperatur.

Zalety taboretów w kuchni

Taborety w kuchni mają wiele zalet. Przede wszystkim zajmują niewiele miejsca i umożliwiają wygodne zjedzenie posiłku lub przygotowanie potraw. Dzięki nim można zaaranżować kącik do jedzenia nawet w ciasnej kawalerce, a także przyjąć w kuchni przyjaciół i zaprosić ich na kawę.

Taborety są uniwersalne, dlatego mogą być wykorzystywane zarówno przy stole, jak i jako miejsce do siedzenia przy kuchennej wyspie lub barze. Ze względu na prostą konstrukcję łatwo dopasowuje się je do różnych aranżacji. W przypadku mebli wykonanych z drewna, możliwe jest ich przemalowanie, gdy obecny kolor taboretu się znudzi. W modelach tapicerowanych można natomiast wymienić obicie na nowe. Dzięki temu jeden mebel może służyć wiele lat i prezentować się estetycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here