Czystość wody, prawidłowe pH w basenie i oświetlenie basenu

Czym jest pH wody? Przede wszystkim jest to odczyn, a więc cecha roztworu. Na nią wpływ ma obecność odpowiednich jonów. Jony te mogą być dodatnie lub ujemne, a w związku z tym pH wody może być zasadowe, kwaśne lub obojętne. Warto również wiedzieć, w jaki sposób mierzymy pH. Otóż wartości wyrażamy cyfrą od 0 do 14. W przypadku 0 mamy do czynienia z odczynem skrajnie kwaśnym, wartości 5-7 są odczynem obojętnym, a 14 to odczyn skrajnie zasadowy.

Gdy przyjrzymy się wszystkim maszynom oraz chemii związanej z basenami, to szybko zobaczymy, z jak zaawansowanymi technologiami mamy do czynienia. Osoby, które wpadły na pomysł ich działania, musiały wykazać się niesamowitą kreatywnością. Dzięki nim otrzymaliśmy znakomite rozwiązanie na upalne dni.

Musimy mieć świadomość tego, że wysoka kwasowość oraz wysoka zasadowość mają wpływ na skuteczność chloru. Tak samo chlor nie będzie niszczył patogenów, jeżeli woda będzie nazbyt alkaliczna. Wówczas rozproszy się, ponieważ będzie zbyt kwaśna. Mamy wpływ na to, jaki poziom pH aktualnie będzie w basenie. Aby podnieść lub obniżyć pH, opiekun basenu po prostu dodaje do wody kwasy lub zasady. Na przykład dodanie węglanu sodu (sody kalcynowanej) lub wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) ogólnie podniesie pH, a dodanie kwasu sodowego lub wodorosiarczanu sodu obniży pH. Utrzymanie właściwej równowagi chemikaliów w basenie jest procesem ciągłym, ponieważ każdy nowy pierwiastek – oleje z ciała pływaka, zastrzyk chloru, substancje, które wpadają do wody – zmieniają całkowity skład chemiczny wody. Oprócz pH, opiekunowie basenów monitorują również całkowitą zasadowość, twardość wapnia i całkowitą ilość rozpuszczonych ciał stałych.

A co z oświetleniem basenu i jego aranżacją?

 W dzisiejszych czasach większość basenów jest zbudowana z podziemnymi światłami, częściowo ze względu na estetykę, ale głównie po to, aby nocni pływacy mogli być świadomi tego, co robią. W jednym wspólnym projekcie oświetlenia podwodnego żarówka jest zamknięta w wodoszczelnej oprawie, która znajduje się we wnęce wbudowanej w ścianę basenu. Izolowany przewód elektryczny wchodzi do oprawy przez specjalną uszczelkę, która utrzymuje wodę z dala od elementów przewodzących. Drut biegnie z powrotem do domu (lub gdziekolwiek jest źródło zasilania) przez długą rurkę, która jest w większości wypełniona wodą. W rurce jest wystarczająco dużo dodatkowego drutu, aby przy wymianie żarówki wyciągnąć całą oprawę z wnęki i nad poziom wody.

Niektórzy ludzie używają światłowodów do oświetlania basenów, zamiast wbudowanych opraw żarowych. W tym systemie rzeczywiste źródło światła nie musi znajdować się pod wodą, więc możesz całkowicie pominąć cały problem związany z wymianą żarówek i wodoodpornymi komponentami elektrycznymi. Dużo na temat aranżacji basenów oraz ich budowy możesz znaleźć w tym artykule – https://ibaseny.pl/blog/aranzacja-basenu-w-ogrodzie-inspiracje/.

Redakcja look-design.pl