Anteny satelitarne – jak często je serwisować?

Anteny satelitarne są zwykle instalowane na dachu domu. Służą do odbierania sygnałów z satelitów krążących wokół Ziemi. Antena musi być ustawiona na satelitę, aby odbierać sygnały. Powinna być skierowana pod odpowiednim kątem i we właściwym kierunku, aby uzyskać optymalny odbiór sygnałów z tego konkretnego satelity. Powinna być również regularnie serwisowana, aby zapewnić optymalną wydajność i zapobiec jej uszkodzeniu z powodu warunków pogodowych itp. Zazwyczaj są montowane na dachu domu, na balkonach, tarasach lub masztach.

O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz korzystać z anteny satelitarnej?

Przede wszystkim montaż anten satelitarnych musi być przeprowadzany bardzo dokładnie. Przydają się do tego specjalne mierniki, z których korzystają specjaliści w tym zakresie. Kluczowe znaczenie ma jednak wybranie odpowiedniego miejsca, do jej zainstalowania. Nic nie powinno jej przesłaniać i „stać na drodze” do satelity, z której czerpie sygnał. Chodzi przede wszystkim o wysokie drzewa lub inne budynki.

Przejdźmy jednak do kwestii serwisowych. Antena satelitarna znajduje się na zewnątrz, więc jest nieustannie narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla niej: wiatr i wszelkiego rodzaju opady. Dlatego koniecznie powinniśmy zadbać, by regularnie sprawdzać ustawienie naszej anteny, jak również weryfikować jej mocowanie i inne elementy mechaniczne, które mogą wpływać na jej działanie, a tym samym, na odbiór, jaki udaje nam się uzyskać.

Nikt nie lubi oglądać ulubionych programów telewizyjnych z zakłóceniami, a jeśli na coś szczególnie czekamy, to z pewnością nie chcemy przegapić emisji. Warto więc z dużą regularnością dbać o naszą antenę. Jak wskazują specjaliści — kompleksowy przegląd i ewentualna wymiana zużyty elementów raz na rok będzie dobrym wyborem.

Komu powierzyć serwisowanie naszej anteny satelitarnej?

Czasem wydaje nam się, że jest to stosunkowo prosty sprzęt i chcemy poradzić sobie z jego serwisem samodzielnie. Jednak coraz więcej osób wskazuje, z własnego doświadczenia, że najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z doświadczeniem w tym temacie. Jeśli wcześniej nie mieliśmy bowiem do czynienia z antenami i ich naprawą, możemy zwyczajnie nie zauważyć zużycia, lub mieć problem z odpowiednim ustawieniem i złapaniem sygnału dla naszego odbiornika.

Warto również pamiętać, że montowana na zewnątrz antena powinna być solidnie przytwierdzona i to również musi być sprawdzane, bo jeśli się poluzuje i spadnie, może stanowić zagrożenie dla innych osób przechodzących w jej okolicy. Dlatego najlepiej polegać na fachowej pomocy.

Kiedy potrzebne są najczęściej prace naprawcze anten satelitarnych?

Duże znaczenie odgrywa tu nasz klimat. Pogoda, która jest szkodliwa dla ustawienia anteny, a także dla jej metalowych podzespołów występuje u nas przede wszystkim jesienią i zimą. Intensywne opady mogą narażać sprzęt na korozję i uszkodzenie, co doprowadzi do utraty sygnału, podobnie wiatr, wystarczy, że jest dość silny, aby przesunąć naszą antenę w innym kierunku. Oczywiście dużym niebezpieczeństwem jest również burza, która może doprowadzić, chociażby do spięcia i spalenia się najważniejszych elementów anteny lub odbiornika.

W tych porach roku tym bardziej nie powinniśmy próbować ich naprawiać na własną rękę. Wchodzenie na dach bez odpowiednich umiejętności czy zabezpieczeń, może być bardzo ryzykowne i skończyć się poważnymi obrażeniami. Szczególnie zimą, gdy jest ślisko, lub gdy mocny wiatr. Specjaliści wykorzystują odpowiednie zabezpieczenia, które nie pozwolą im spaść, ale korzystają również z podnośników koszowych, które zdecydowanie ułatwiają naprawy i prowadzenie wszelkich prac na wysokości.

Jak znaleźć specjalistę do serwisu i naprawy anteny satelitarnej?

Przede wszystkim weź pod uwagę, że Twoja antena może się zepsuć i stracić sygnał w dowolnym momencie, o każdej porze dnia i nocy. A jak wiadomo, każdy z nas prowadzi nieco inny tryb życia i możliwe, że akurat w tym czasie zależy Ci na obejrzeniu ulubionego programu. W związku z tym musisz znaleźć fachowca, który działa na zasadach pogotowania serwisowego i może do Ciebie przyjechać i dokonać naprawy o dowolnej porze dnia lub nocy, kiedy tylko wpłynie zgłoszenie, że taka pomoc jest Ci potrzebna.

Takie firmy działają w dużych miastach, takich jak Warszawa i ich okolicach, dzięki czemu dla większości z nas dostęp do tego rodzaju usług jest bardzo prosty. W czasie poszukiwań zwróć uwagę na opinie wcześniejszych klientów, którzy już współpracowali z daną firmą i mogą pomóc Ci ocenić, czy ta, którą wybierasz, jest tym, czego szukasz i potrzebujesz. Im więcej pozytywnych opinii, tym bardziej wiarygodna firma.

Z pewnością pośród ważnych wyznaczników przy wyborze zwrócisz uwagę na zakres cen, punktualność, szybkość działania, a także skuteczność i jakość napraw. Potrzebujesz fachowca, który szybko poradzi sobie z Twoją anteną, a Ty będziesz mógł zapomnieć, że doszło do jej uszkodzenia i wrócić do oglądania ulubionego programu.

Anteny satelitarne dają dużą swobodę w kwestii ilości i różnorodności dostępnych kanałów telewizyjnych, pochodzących z całego świata. Musimy jednak pamiętać, że jest to urządzenie, które do prawidłowego funkcjonowania i braku awarii potrzebuje regularnego serwisu i realizowania napraw, zawsze, gdy okażą się konieczne. 

Redakcja look-design.pl